مطلب آزاد

تبلیغات

تبلیغات

طراحی ، اجرا و نگهداری فضای سبز

نگهداری از استخر

خدمات ویژه هتلینگ

خدمات نویننگهداری و تعمیرات تخصصی تاسیسات موتورخانه

خدمات عمومی مدیریت و آراستگی ساختمان

تعمیر و بازسازی ابنیه و تاسیسات

نگهداری و تعمیرات تخصصی تاسیسات موتورخانه


خدمات ما

تعمیر و نگهداری خانه برای استقبال از پاییز و زمستان
۰۰:۴۲:۱۴ | چهارشنبه, ۷ خرداد ۱۳۹۹

تعمیر و نگهداری خانه برای استقبال از پاییز و زمستان

فصل سرد سال زمان مناسبی برای توجه هرچه بیشتر به تعمیر و نگهداری خانه قبل از کوتاه شدن روزها و شروع باران و برف است. اگر در محدوده جغرافیایی محل زندگی شما زمستان‌های سختی به وقوع می‌پیوندد بهتر است در پاییز بررسی‌های لازم برای تعمیر و نگهداری تاسیسات مکانیکی را انجام دهید تا از طوفان‌های زمستانی در امان باشید و به راحتی زمستان را پشت سر بگذارید. برای شروع تعمیر خانه حتما باید یک چک لیست آماده کنید.

توجه به درختان دیگر موردی است که باید در نظر داشته باشید. درختان حیاط خانه شما امکان دارد با توجه به ویژگی‌ها و مشخصات، توانایی مقاومت کمی در مقابل سرما داشته باشند. از این رو رسیدگی به آن‌ها حائز اهمیت است.

هر یک از موارد گفته شده در این متن را در ورقه‌ای یادداشت کنید و در زمان مناسب مورد ارزیابی قرار دهید تا بتوانید با خیالی راحت و آسوده پاییز و زمستان را پشت سر بگذارید و تمهیدات لازم برای مقابله با پاییز و زمستان را بیاندیشید.

کمتر از یک ساعت چک لیست خود برای تعمیر و نگهداری خانه را آماده کنید

در ابتدای امر به تجهیزات مورد نیاز زمستانی توجه کنید. اگر پاییز و زمستان‌های منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید طولانی و سخت است بهتر است قبل از رسیدن پاییز شروع به کار کنید.

 • وسایل برف‌روبی را بررسی کنید و اگر نیاز به جایگزینی دارد سریع‌تر انجام دهید.
 • بررسی کامل جعبه کمک‌های اولیه و تجهیز کردن آن
 • ذخیره کردن مقداری آذوقه در صورت وقوع شرایط اضطراری

مورد دیگری که باید در چک لیست شما باشد توجه به لوله‌های آب خارج از خانه است. اگر از لوله‌هایی که در حیاط و باغ شما وجود دارد استفاده نمی‌کنید بهتر است مسیر اصلی آن را ببندید تا از یخ‌زدگی و ترکیدگی لوله جلوگیری کرده باشید. اگر از شلنگ‌ حیاط استفاده نمی کنید بهتر است آن را به درون خانه بیاورید.

مسیر رفت و آمد اهالی خانه، مسیر و مکان پارک اتوموبیل‌های شخصی، راه پله و نرده‌ها را برای زمستان بررسی کنید. هنگامی که فضای باز خانه پوشیده از برف و یخ باشد راه رفتن در این مکان مخاطره انگیز می‌شود. در نتیجه مسیر مشخصی را برای این مواقع مشخص کنید که دسترسی به خارج از خانه را راحت‌تر کند. از طرف دیگر اگر مسیر رفت و آمد اهالی خانه، مسیر و مکان پارک اتوموبیل‌های شخصی، راه پله و نرده‌ها دچار ایراد است هرچه سریعتر ایرادات را بر طرف کنید.

لامپ‌های حیاط خانه را تست کنید و اگر نیاز به تغییر است وارد عمل شوید. وقتی که روزها کوتاه‌تر می‌شوند احتیاج به نور در حیاط از لحاظ امنیت و راحتی استفاده از حیاط، بیشتر حس می‌شود. تمامی لامپ‌ها را بررسی کنید و از هیچ قسمت چشم پوشی نکنید.

وسایل امنیتی درون خانه را تست کنید

دستگاه نشت یاب گاز منو اکسید کربن را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار دهید. اگر این دستگاه با باتری کار می‌کند بهتر است باتری را تعویض کنید.

تاریخ انتقضای کپسول‌های آتش نشانی را چک کنید و اگر گذشته است به نزد مراکز معتبر برده تا دوباره پر شوند.

میزان گاز رادون در خانه را بررسی کنید. با توجه به اینکه در پاییز بیشتر درها و پنجره‌های خانه بسته می‌شوند بررسی میزان این گاز درون خانه ضروری است. رادون گازی بی بو، بی رنگ و سرطان زایی است. وجود بیش از حد رادون در فضا بسیار مضر و آسیب رسان است. اگر متوجه شدید درون خانه شما بیشتر از حد مجاز رادون یافت می‌شود بهتر است با متخصصین در این زمینه تماس گرفته و این مشکل را بر طرف کنید.

رادیاتورها و پایه‌های نگهدارنده آن را تمیز کنید. با شروع فصل استفاده از لوازم گرمایشی گرد و غبار و کثیفی را از روی رادیاتورها و بخاری‌ها پاک کنید. اگر رادیاتور شما محافظ دارد بعد از استفاده از وسایل گرمایشی در فصل سرد سال، بهتر است محافظ را روی آن بکشید تا تمیز بماند و موقع استفاده نیاز به تمیزکاری نداشته باشد.

اگر از کولرهای پنجره‌ای استفاده می‌کنید بهتر است کولر را در فصل سرما جابجا کرده و با کمک عایق آن قسمت را بپوشانید.

در روزهایی که وقت بیشتری دارید به این امورات تعمیر و نگهداری خانه بپردازید

جمع آوری برگ‌های روی زمین. برگ‌های روی زمین همیشه محیط زیبایی در فضای خانه ایجاد می‌کند اما اگر این برگ‌ها از حدی فراتر روند باعث ایجاد اذیت در فصل سرد سال می‌شوند. با کمک گرفتن از یک دستکش مناسب و بیل باغبانی تمام این برگ‌ها را از سطح حیاط جمع آوری کنید.

شکاف‌هایی که در خانه وجود دارند پیدا کرده و بپوشانید. موش‌ها فقط به یک سوراخ و روزنه کوچک احتیاج دارند تا وارد خانه شما شوند و آرام شما را برهم بزنند. با توجه به سرما این شکاف‌ها که گرما را به بیرون منتقل می‌کند محل مناسبی برای جذب موش‌ها می‌شود. سوراخ‌ها و شکاف‌ها را با مصالح مناسب پر کنید تا موجودات موذی وارد خانه شما نشوند.

به درختچه‌ها و درختان توجه ویژه‌ای داشته باشید. اگر در ملک خود درخت دارید در نظر داشته باشید بهتر است یک باغبان متخصص در این حوزه پیدا کنید. آن‌ها ضمن اینکه به خوبی از درختان مراقبت کنند می‌توانند درختان را به گونه‌ای هرس کنند که در مقابل طوفان‌های مختلف مقاومت کنند. همچنین محافظت درختان از سرما از دیگر وظایف باغبان استخدام شده است. باغبان همچنین شاخه‌ها و برگ‌های خشک درخت و درختچه را هرس می‌کنند. با هرس کردن درختان بیماری از آن‌ها دور می‌شود.

بهتر است در سرتاسر پاییز به درختان حیاط خانه توجه داشته باشید و اگر نیاز به مداخله بود وارد عمل شوید. تغییر زود هنگام برگ درختان، نازک شدن برگ‌ها و شاخه‌های خشک شده نمایانگر بیماری درختان حیاط است.

آشپزخانه را به طور کامل تمیز کنید. وقت مناسب و کافی را برای تمیز کردن آشپزخانه بگذارید تا بعد از اتمام تمیز کردن، کارایی و عملکرد آشپزخانه بیشتر می‌شود.

موارد زیر را حتما در تمیز کردن آشپزخانه در چک لیست یادداشت کنید:

 • تنظیم کردن هواکش و تعویض فیلتر آن در صورت نیاز
 • تمیز کردن اجاق گاز
 • کف آشپزخانه را با دقت تی بکشید
 • لامپ‌ها و وسایل جانبی روشنایی را تمیز کنید
 • دیوار و سرامیک آشپزخانه را با دستمال‌های مناسب از وجود گرد و خاک پاک کنید
 • سطل آشغال خود را بشویید
 • لوازم درون آشپزخانه را تمیز کنید

به قاب پنجره و درها درزگیر بزنید. استفاده از درزگیر دور درها و پنجره‌ها باعث می‌شود تبادل انرژی بین محیط داخل خانه و خارج از خانه به پایین‌ترین حد ممکن برسد. اگر سرما شما را بیشتر از این حرف ها اذیت می‌کند می‌توانید با کمک گرفتن از روش‌های زیر عایق کاری را هرچه دقیق‌تر و بهتر انجام دهید.

 • با توجه به ابعاد در ورودی خانه خود پارچه ای پشمی ببرید و آن را جلوی در خانه قرار دهید که تبادل انرژی به حداقل خود برسد.
 • استفاده از لباس‌های گرم‌تر برای فصول سرد سال راه دیگری برای گرم نگه داشتن است. در اکثر جوامع پیشرفته دنیا با کمک گرفتن از لباس‌های گرم و پایین آوردن درجه گرما محل زندگی ضمن استفاده بهینه از سوخت، هزینه سوخت را کاهش می‌دهند.

فضای خالی بین وسایل آشپزخانه خود را با دقت تمیز کنید. یکی از بزرگترین معضلات در آشپزخانه‌های بیشتر افراد منافذ بین وسایل درون آشپزخانه است. با توجه به نزدیک شدن پاییز و وجود برق ساکن بین وسایل بهتر است با تمیز کردن بین این وسایل خطر آتش سوزی را کاهش دهید. با استخدام افراد نظافت کننده می‌توانید تمیز کردن آشپزخانه را سریع‌تر انجام دهید. اما اگر قرار است این کار را خود شما انجام دهید بهتر است روش زیر را پیش بگیرید.

 • گاز محدوده آشپزخانه خود را قطع کنید
 • وسایل برقی را از پریز برق بکشید
 • وسایل را کمی به جلو بکشید به طوری که با دیوار فاصله داشته باشند
 • با کمک گرفتن از وسایل تمیز کننده، دیوار آشپزخانه و کناره وسایل برقی را تمیز کنید
 • پس از خشک شدن وسایل را به جای اولیه خود برگردانید

بودجه‌ای مشخص برای خرابی احتمالی وسایل کل خانه کنار بگذارید

توجه به تمامی وسایل خانه برای تعمیر و نگهداری نکته بسیار مهمی است. دور تا دو خانه خود را با دقت نگاه کنید و به دنبال نشانه‌های خرابی در وسایل باشید. اگر با موردی برخورد کردید آن را در برنامه زمانبندی تعمیراتی خود قرار دهید تا قبل از رسیدن فصل سرما رسیدگی لازم به آن وسیله شود.

اگر خانه شما ناودان دارد بهتر است سری به آن بزنید. از آنجایی که از اواسط بهار تا اوسط پاییز باران کمی در ایران می‌بارد، امکان گرفتگی و جمع شدن برگ‌ها در ناودان وجود دارد. اگر در فصل بارندگی لوله ناودان گرفته باشد باعث صدمه دیدن سقف و پشت بام شما خواهد شد.

وسایل گرمایشی خود را بررسی کنید. یکی از مهمترین کارهایی که قبل از رسیدن فصل پاییز باید به آن توجه شود این موضوع است. پس از بررسی‌های لازم شما می‌توانید میزان کارایی انرژی گرمایی وسایل گرمایشی خود را با کمک گرفتن از تجهیزات مخصوص اندازه‌گیری کنید. اگر میزان بازدهی انرژی آن‌ها کم‌تر از حد مجاز بود باید با متخصصین این حوزه تماس بگیرید و مشکل را با آن‌ها مطرح کنید. توجه داشته باشید یکی نبودن مصرف انریی و بازدهی آن باعث افزایش هزینه گاز شما خواهد شد. پس بهتر است بعد از پیدا کردن ایراد به رفع آن بپردازید.

برای تمیز کردن دودکش وسایل گرمایشی زمانبندی کنید. یکی از معضلاتی که در فصل پاییز و زمستان  بسیار مشکل ساز می‌شود توجه نکردن به مسیر دودکش وسایل گرمایشی است. در طول فصل گرم سال به دلایل مخلف از جمله لانه سازی پرنده‌ها و طوفان و مستعسل شدن لوله‌ها کارایی دودکش امکان دارد دودکش به حداقل کارایی خود برسد و این موضوع خود سبب بروز مشکلاتی برای ساکنین می‌شود.

جمع بندی

با نزدیک شدن فصل سرما توجه بیبشتر به مسائل مربوط به سرما باید بیشتر مورد توجه ما قرار بگیرد. برای شروع کار بهتر است یک چک لیست برای شروع آماده کنید. اول از همه ایرادات خانه را با بررسی‌های دقیق و مرتب پیدا کنید. این ایرادات می‌تواند در درون خانه و یا خارج از خانه شما باشد. چک لیست را پس از بررسی نهایی کنید و بعد از اتمام، شروع به رسیدگی مشکلات نوشته شده در چک لیست کنید. بعضی از بازرسی‌ها باید به صورت سالیانه انجام شوند و شما باید توجه لازم به این مشکلات را داشته باشید. در زیر نکاتی که حتما باید قبل از شروع فصل سرد به آن بپردازید آمده است:

 • از مهمترین وظایف قبل از رسیدن فصل سرما برای تعمیر و نگهداری خانه بررسی کامل جعبه کمک‌های اولیه و تجهیز کردن آن است. وسایل درون جعبه کمک‌های اولیه باید به صورت سالانه بررسی شوند.
 • ذخیره کردن مقداری آذوقه در صورت وقوع شرایط اضطراری قبل از شروع فصل سرما موضوعی با اهمیت است.
 • لامپ‌های حیاط خانه را تست کنید و اگر نیاز به تغییر است وارد عمل شوید. وقتی که روزها کوتاه‌تر می‌شوند احتیاج به نور در حیاط بیشتر احساس می‌شود.
 • دستگاه نشت یاب گاز منو اکسید کربن را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار دهید. اگر این دستگاه با باتری کار می‌کند بهتر است باتری را تعویض کنید.
 • قبل از شروع فصل سرد سال برای نگهداری خانه با کمک گرفتن از یک دستکش مناسب و بیل باغبانی تمام برگ‌ها را از سطح حیاط جمع آوری کنید.
 • شکاف‌هایی که در خانه وجود دارند پیدا کرده و بپوشانید. توجه به این کار باعث کاهش هرچه بیشتر هدر رفت انرژی می‌شود.
 • بعضی از درختان و درختچه‌ها و گیاهان نسبت به سرما حساس هستند. در فصل سرد سال با مشورت گرفتن از یک متخصص جلوی سرما زدگی آن‌ها را بگیرید.
 • پیش از شروع فصل سرد سال بهتر است آشپزخانه را به طور کامل تمیز کنید.
 • به قاب پنجره و درها درزگیر بزنید. استفاده از درزگیر دور درها و پنجره‌ها در فصل سرد سال باعث می‌شود تبادل انرژی بین محیط داخل خانه و خارج از خانه به پایین‌ترین حد ممکن برسد.