مطلب آزاد

تبلیغات

تبلیغات

طراحی ، اجرا و نگهداری فضای سبز

نگهداری از استخر

خدمات ویژه هتلینگ

خدمات نویننگهداری و تعمیرات تخصصی تاسیسات موتورخانه

خدمات عمومی مدیریت و آراستگی ساختمان

تعمیر و بازسازی ابنیه و تاسیسات

نگهداری و تعمیرات تخصصی تاسیسات موتورخانه


خدمات ما

استانداردسازی و نگاهی نوین به فرایند نگهداری از تاسیسات
۲۳:۵۵:۰۱ | جمعه, ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

  تعریف نگهداری و تعمیرات (نت) اغلب به ­عنوان مجموعه فعالیت­هایی است كه انجام می شوند تا قابلیت اعتماد و یا كاركرد صحیح یك تجهیز را تضمین نمایند . از دید و منظر بسیاری از مردم، نت فعالیتی است كه در هنگام خرابی هر دستگاه و یا تجهیز، آن را تعمیر نماید و یا تجهیزاتی كه مشغول به كار می­باشند را در وضعیت عملیاتی نگه دارند و در نهایت هر تجهیزی را به شرایط عملكرد اولیه خود بازگرداند. سالهاست كه راهبردهای جدید و متعددی به اجرا گذاشته شده است و از جمله آنها می­توان به راهبردهای نت كه برای حل مسائلی كه موجب شكست(از كار افتادن) تجهیزات می شود، اشاره نمود. برخی از این راهبردهای نت رایج را می توان به شرح ذیل بیان نمود:

  1. نگهداری و تعمیرات اضطراری: این روش یكی از اولین روشهای نگهداری و تعمیرات (نت) است که در آن،  به صورت غیرقابل برنامه ریزی و فقط در هنگام خرابی تجهیزات، نت نقش خود را ایفا می كند.

 

  1. نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه : این راهبرد نگهداری و تعمیرات بر پایه زمان استوار است و در آن، براساس دوره ­های زمانی از پیش تعریف شده، تجهیزات از خط تولید خارج و مورد بازرسی قرار می گیرند. هرچند این استراتژی مناسب تر است، لکن حتی یك خطای پنج درصدی در برآورد زمان مناسب تعمیر می تواند باعث افزایش زیاد هزینه ها گردد.

 

  1. نگهداری و تعمیرات پرواكتیو (حرفه ­ای فعال): این روشی متفاوت است که به ­عنوان یك راهبرد جدید نگهداری و تعمیرات مطرح شده است. اساس این­گونه روش با پایه مراقبت وضعیت و اصلاح ریشه ه­ای عوامل خرابی تجهیزات تمركز دارد. همچنین راهبرد نت پرواكتیو برای افزایش عمر مفید تجهیزات با رسیدن به حداكثر دقت در عملیات طراحی شده است

می­ دانیم که در برج­های مسکونی لوکس از تجهیزات و تاسیسات بسیاری، به­ خصوص در موتورخانه­ ها، استفاده شده و موتورخانه نقشی حیاتی در بهره­ برداری از این مجتمع­ های مسکونی ایفا می­نمایند. لذا با توجه به موارد پیش­گفته، شایسته است با هدف کاهش حداکثری ریسک خرابی یا شکست تجهیزات، فرایندهای نگهداری و تعمیرات موجود را مورد بازنگری قرارداده و با استفاده از تکنولوژی­های نوین، به ­خصوص بهره­مندی از فناوری اطلاعات، اقدامات مربوطه را با اثرگذاری بیشتری مدیریت و اجرا نماییم.  

كاربرد رایانه و فناوری اطلاعات در موضوعات مدل سازی و راهبردهای نگهداری و تعمیرات به شدت افزایش یافته و با توسعه سریع تكنولوژی در صنایع ساخت و بهبود این فناوری، به ­ویژه مدل­سازی، هوش مصنوعی و سیستم­های خبره، شاید ابزار پیش گویی مناسب و کارامدتری در آینده فراهم گردد. وظیفه این رایانه ­ها نه تنها در زمینه­ های جمع آوری، ثبت و نگهداری داده ­ها می باشد، بلكه به كمك آنها می­توانیم علل اصلی خرابی تجهیزات را ساده­ تر و بهتر تحلیل و ادراک نماییم تا متعاقباً، امکان بهبود شرایط را نیز دریابیم.